Aranżacja salonu w różnych stylach

W sklepach jest bardzo duży wybór różnych zestawów mebli do dużego pokoju. Dlatego wiele osób ma problem, jak wybrać komplet wypoczynkowy do salonu? Przede wszystkim dobrze jest się zastanowić, w jakim stylu ma być urządzone pomieszczenie. Następnie trzeba je dokładnie zmierzyć i można rozpocząć poszukiwania idealnych mebli.

Jak dobrać zestaw wypoczynkowy do stylu salonu?

Każdy ze sposobów aranżacji wnętrz ma swoje pewne charakterystyczne cechy. W salonie nowoczesnym najlepiej będzie pasować kanapa z fotelami, które obite są naturalną skórą lub materiałem imitującym skórę. Meble powinny mieć proste klasyczne kształty.

W stylach skandynawskim lub vintage odpowiedni wypoczynek będzie miękki i z szerokimi siedziskami. Zamiast kanapy można zdecydować się na rodzinny narożnik. Głównymi dodatkami są duże poduchy. Pasujący do tych stylów materiał ma kolor szary, beżowy lub ecru.

W salonie zrobionym w stylu Art Deco lub glamour komplet wypoczynkowy może być obity połyskliwym welurem. Fotele i kanapa odpowiadające tej aranżacji powinny posiadać na przykład przeszycia złotą nicią oraz podwyższone zagłówki. Zestaw ma wyglądać na luksusowy i ekskluzywny.

Ilu częściowy komplet wybrać?

Jeśli masz już wybrany styl wystroju pokoju oraz wiesz, jakiej wielkości meble będziesz mógł w nim ustawić, to czas wybrać elementy zestawu wypoczynkowego. Bardzo często komplety składają się z kilku modułów, które można ze sobą dowolnie zestawiać. Są to różnego rozmiaru kanapy lub narożnik, fotele, pufy oraz podnóżki i dodatkowe poduchy. Zazwyczaj w dużych salonach zestawy wypoczynkowe ustawione są w kształcie podkowy lub literki U i do takiego ustawienia trzeba wybrać odpowiednie elementy.

W mniejszych mieszkaniach wypoczynek będzie składał się z rozkładanej kanapy i dwóch foteli lub narożnika i fotela. 

Warto zaopatrzyć się w podnóżki, które umilą czas spędzony na przykład na oglądaniu telewizji. Natomiast dodatkowe poduchy nadadzą całemu wnętrzu cieplejszy i przyjazny klimat.

Najlepsze materiały obiciowe

Kolejną decyzją, jaką trzeba podjąć, wybierając zestaw wypoczynkowy, jest rodzaj materiału obiciowego. Z tkanin najbardziej popularny jest bardzo charakterystyczny i przyjemny w dotyku welur. Występuje w wielu kolorach więc bez trudu można dobrać właściwą barwę harmonizującą z pozostałymi elementami aranżacji. Z gładkich materiałów najczęściej można spotkać tkaniny złożone z mieszanki różnych włókien sztucznych, które strukturą i formą przypominają len lub płótno. Cechą materiałów obiciowych jest duża wytrzymałość na uszkodzenia i rozdarcia. Jeśli masz w domu zwierzęta koniecznie poszukaj kompletu z materiałem, do którego nie przywiera sierść i który można łatwo wyczyścić.

Niesłabnącym powodzeniem cieszą się tkaniny skóropodobne. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość szybkiego wyczyszczenia ewentualnego zabrudzenia.

Wybór kompletu wypoczynkowego musi być dokładnie przemyślany. Meble kupowane są na wiele lat i powinny jak najlepiej spełnić oczekiwania domowników zarówno pod względem wyglądu, jak i funkcjonalności.