Elegancki wystrój okien w salonie

Jeśli chodzi o aranżację wnętrz, piękne firany i zasłony to przysłowiowa kropka nad i. Wystrój okien potrafi diametralnie odmienić pomieszczenie. To szczególnie ważne w salonie. Po pierwsze Role, że sporo czasu spędzają w nim domownicy. Po drugie zaś to również miejsce, w którym przyjmuje się gości.

Jakie firany powiesić w salonie?

Do salonu sprawdzą się jasne firany rozświetlające wnętrze. Będą pasować do każdego rodzaju wystroju. Poza tym nie będą tłumić dziennego światła – dobrze doświetlony salon to podstawa.

W dużym salonie sprawdzą się długie firany. Mogą być wykonane z grubszego materiału, np. żakardu. Warto pamiętać o tym, by w oknie tarasowym powiesić firany, które będzie można łatwo przesunąć podczas otwierania drzwi. Te upinane z boku mogą się nie sprawdzić, bo nie można ich rozczepić, aby otworzyć drzwi.

Do małego pomieszczenia lepsze będą firanki wykonane z delikatnych tkanin, np. woalu lub tiulu. Praktycznym rozwiązaniem są też firanki z kreszowego woalu, bo nie trzeba ich prasować przed powieszeniem. W tradycyjnych oknach świetnie prezentują się też rolety rzymskie firanowe. Ich zalety doceniają najbardziej ci, którzy tuż za ogrodzeniem mają wścibskich sąsiadów.

rolety rzymskie firanowe

Rolety rzymskie firanowe, czy klasyczna firanka?

Rolety rzymskie będą lepiej chronić przed światłem. Choć w salonie powinno się dbać o to, by był dobrze nasłoneczniony, w przypadku południowych okien, bariera ochronna w postaci półprzepuszczalnej rolety jest czasem nieodzowna. Rolety firanowe mogą być wykonane z różnych tkanin. Sporą popularnością cieszą się grube lniane rolety lub wykonane z aksamitu. Ci, którzy nie muszą całkowicie zasłaniać okien, wybierają rolety z woalu lub innego cienkiego materiału.

Klasyczne firany sprawdzą się zawsze – pasują do krótkich i długich okien. Przy ich wyborze warto pamiętać o tym, że tkanina powinna mieć szerokość przynajmniej dwukrotnie większą od szerokości karnisza. Dzięki temu firana będzie się ładnie układać.

Zarówno rolety rzymskie firanowe, jak i klasyczne firany można łączyć z zasłonami.