Jak prawidłowo prać zasłony i firany aby służyły przez długi czas?

Ciężkie zasłony, lekkie firany półprzezroczyste, rolety z materiałowymi listwami należy regularnie prać i czyścić. Ale jak prawidłowo prać zasłony z różnych tkanin, czy można używać pralki, czy też należy prać je ręcznie?

Przewodnik po praniu firan i zasłon

Niezależnie od rodzaju tkaniny i stylu zasłon, prawidłowa konserwacja zasłon wymaga zastosowania się do poniższych zaleceń:

  • Należy myć lub czyścić co najmniej dwa razy w roku;
  • Ostrożnie zdejmij zasłonę, uważając, aby jej nie uszkodzić;
  • Otrzep z kurzu, obetnij luźne nitki i zamocz zasłonę w czystej wodzie;
  • Do pralki należy wkładać tylko zasłony; nie należy ich prać razem z innymi rzeczami. Nie należy napełniać bębna więcej niż do połowy;
  • Nie należy wyżymać firanki ani składać jej kilkakrotnie, ponieważ może to doprowadzić do powstania trudnych do usunięcia zmarszczek.
proszek do prania firan

Pranie firanek bez ozdób ręcznie i w pralce

Do pielęgnacji ciężkich zasłon i lekkich firanek bez koralików lub innych dodatków dekoracyjnych należy używać wyłącznie delikatnych detergentów, jakim jest neutralny proszek do prania firan. Delikatne materiały takie jak jedwab organza i woale należy namoczyć na krótki czas w chłodnej wodzie – nie dłużej niż 10 minut. Tkaniny te najlepiej prać ręcznie w lekko ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego, neutralnego proszku.

Jeśli używasz pralki, wybierz temperaturę +30 stopni C, cykl delikatny lub „pranie ręczne”. W tym przypadku nie jest konieczne stosowanie detergentów domowych. Lekkie, delikatne zasłony należy umieścić w worku do prania – nie wkładać do pralko-suszarki żadnych innych rzeczy. Proces wyżymania jest zabroniony. Tkaninę wiesza się delikatnie i zazwyczaj nie ma potrzeby jej prasowania.