Jaka jest różnica i która doniczka jest lepsza – plastikowa czy ceramiczna?

Rośliny domowe harmonijnie wkomponowują się w każde otoczenie i wypełniają je przytulnością. Dostępne są donice z tworzywa sztucznego i ceramiki, które pozwalają stworzyć im najbardziej sprzyjające warunki. 

Doniczki z tworzywa sztucznego

Donice z tworzywa sztucznego są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i dostępne w różnych kształtach i kolorach. Ten rodzaj doniczek jest przydatny dla ogrodników, którzy chcą wybrać kolor odpowiadający ich potrzebom. 

Główne zalety doniczek plastikowych są następujące:

  • Lekkość. Jest to szczególnie ważne dla miłośników dużej flory. Można do nich z łatwością zaliczyć fikusy, jukki lub palmy. Niewielki ciężar wersji stojącej ułatwia jej przemieszczanie;
  • Różnorodność. Można znaleźć odpowiednie donice plastikowe do każdego wnętrza domu lub biura. A paleta kolorów jest niesamowita.

Doniczki ceramiczne

doniczki ceramiczne

Doniczki ceramiczne doskonale pasują do wystroju każdego pomieszczenia i z łatwością mogą służyć jako samodzielny element dekoracyjny. Wykonane z gliny i wypalane, zapewniają najlepsze warunki dla wielu odmian kwiatów. Naturalne pochodzenie materiału ma wiele zalet, ale nie jest pozbawione wad.

Zalety doniczek ceramicznych są ogólnie uważane za:

  • Przyjazność dla środowiska. Brak szkodliwych zanieczyszczeń wskazuje na brak możliwości uwalniania szkodliwych związków, które mogłyby zaszkodzić roślinie lub człowiekowi.
  • Estetyka. Atrakcyjność doniczek ceramicznych została wielokrotnie doceniona przez znanych projektantów wnętrz. Ciężkie donice do roślin wykonane z wypalanej gliny można również znaleźć w architekturze krajobrazu.

Rośliny domowe rosnące w pojemnikach ceramicznych są pełne energii i cieszą się obfitym kwitnieniem. Duża masa produktu poprawia jego stabilność. Oznacza to, że wszystkie rodzaje roślin wysokich, w tym drzewa ozdobne, mogą być lepiej uprawiane.