Jak wybrać odpowiednią muszlę klozetową?

Muszla klozetowa jest podstawowym elementem wyposażenia łazienki. Odpowiednio dobrana deska sedesowa powinna zapewniać komfort użytkowania i we właściwy sposób komponować się z pozostałymi meblami oraz ceramiką w łazience, przy czym należy wziąć pod uwagę wiele kryteriów związanych z kolorystyką, stylistyką rozmiarem, kształtem i nie tylko. Każdy czynnik ma wymierny wpływ na późniejszy komfort korzystania z toalety.

Muszle klozetowe – stojąca czy wisząca?

Muszla stojąca to klasyczna muszla z „nóżkami” przymocowanymi bezpośrednio do podłogi. Dostępna jest również w wersji kompaktowej, gdzie poszczególne elementy, czyli zbiornik oraz miska z umywalką tworzą całość, więc nie ma potrzeby wybierania ich osobno. Zaś muszle klozetowe wiszące (https://admix.pl/muszle-klozetowe) montuje się bezpośrednio do ściany lub w specjalnych ramach do montażu podtynkowego. Sprawia to wrażenie, jakby muszla unosiła się nad ziemią.

Największą zaletą modelu stojącego jest łatwość w montażu oraz stabilność. Sama toaleta jest przykręcana (lub klejona) bezpośrednio do podłogi, dzięki czemu nie jest wymagane dodatkowe obramowanie ściany. Minusem jest to, że tego typu muszle klozetowe zajmują więcej miejsca. W związku z tym nie jest to idealne rozwiązanie do łazienek i toalet o małych powierzchniach.

Z drugiej strony wiszące muszle zajmują mniej miejsca. Dzięki temu rozwiązaniu większość wyposażenia jest schowana pod tynkiem, co pozytywnie wpływa na estetykę całej łazienki. Ponadto cała przestrzeń pod toaletą jest wolna, co nie tylko wizualnie zwiększa przestrzeń wnętrza, ale także znacznie ułatwia sprzątanie.

muszle klozetowe

Muszle klozetowe z kołnierzem oraz bez

Z punktu widzenia użytkownika ważna jest nie tylko higiena wnętrza toalety, ale również kształt wnętrza misy. Przeglądając oferty muszli klozetowych, natrafiamy na dwa warianty muszli klozetowej.
Klasyczne miski z rantem oraz bardziej nowoczesne miski bez rantu, zwane również miskami bez kołnierza. Miska bez kołnierza to rodzaj miski z ceramicznym kołnierzem, czyli bez wewnętrznego obrzeża. Kołnierz chroni toaletę przed nadmiernym zachlapaniem podczas spłukiwania muszli klozetowej. Wadą muszli z kołnierzem jest to, że ze względu na specjalną konstrukcję są podatne na gromadzenie się brudu i rozwój bakterii. Z tego powodu, muszle bez kołnierza są dużo łatwiejsze w czyszczeniu i oferują ten sam poziom bezpieczeństwa, jeśli chodzi o spłukiwanie.